Na trećem predavanju, koje je održao profesor dr Dušan Vučićević, diskutovalo se o našem izbornom sistemu i njegovoj potencijalnoj promeni.
Iako proporcionalni izborni sistem kakav je u Srbiji, koji obuhvata jednu izbornu jedinicu i zatvorene blokirane liste, odgovara manjim partijama, nacionalnim manjinama i manje zastupljenom polu, srž problema leži u tome što građani ne utiču na to ko će ih predstavljati, već to najčešće rade partijski lideri.
Učesnicima je kao alternativni model izbornog sistema, koji bi mogao da bude rešenje za Srbiju, predstavljen proporcionalni izborni sistem sa direktnim glasanjem za kandidate unutar jednomandatnih izbornih jedinica.
On bi spojio dve ključne prednosti iz većinskog i proporcionalnog sistema – sa jedne strane, birači bi mogli da biraju jednog od nekoliko kandidata u svojoj izbornoj jedinici, dok bi sa druge strane mandati u parlamentu bili deljeni proporcionalno. U izbornoj jedinici bi se sabirali svi glasovi koje su kandidati određenih stranaka osvojili, dok bi se raspodela mandata vršila D’Ontovim metodom, kao i do sada.
Ključna promena bi bila ta da bi se madati dodeljivali onim kandidatima koji su ostvarili najbolji rezultat u malim izbornim jedinicama, te bi se na taj način nagradili oni koji su osvojili najveće poverenje građana.
Na ovaj način bi se otklonila i slaba komunikacija građana i njihovih predstavnika, smanjila partijska zavisnost poslanika, te drastično popravila teritorijalna reprezetentativnost Narodne skupštine.
Opširnije o neophodnosti reforme našeg izbornog sistema možete poslušati klikom na link.